Teröristin evinden 1.2 kilo altın, döviz ve çok sayıda silah çıktı

Almanya’da gündem Kızıl Ordu Fraksiyonu’nun üst düzey isimlerinden biri olan ve 30 yıldır aranan 65 yaşındaki Daniela Klette…

Almanya’nın başkenti Berlin’de Türklerin yoğun yaşadığı Kreuzberg’de hakkındaki bir ihbarın ardından yapılan operasyonda gözaltına alınan Klette’nin evinden çok sayıda para ve silah çıktığı açıklandı.

Farklı bir kimlikle yaşantısını sürdürdüğü ve komşularıyla arasının iyi olduğu belirtilen Klette’nin evinden çıkanları ülkenin saygın dergilerinden Der Spiegel aktardı. Alman medyasındaki haberlerde Klette’nin evinden 1.2 kilogram ağırlığında altın, nakit para, kalaşnikof ve mühimmat çıkmasına vurgu yapıldı.

Alman yetkililer, ahşap bir dolabın içinden 40 bin euro çıktığını açıklarken, çok sayıda cep telefonu, sahte kimlikler ve terör örgütüyle ilgili çok sayıda belgeye de ulaşıldığını duyurdu.

1998 YILINDA FESHEDİLMİŞTİ

Savcı Clemens Eimterbaumer, Klette’nin kendisine yöneltilen suçlamalar hakkında hiçbir şey söylemediğini, ancak düşündükleri kişi olmadığını da belirtmediğini söyledi. Eimterbaumer’in ofisinin yürüttüğü soruşturma, Kızıl Ordu Fraksiyonu üyeliğiyle ilgili terör suçu iddialarını kapsamıyor.

Kızıl Ordu Fraksiyonu, Vietnam Savaşı’nı protesto eden Alman öğrenciler tarafından kurulmuş ve 34 kişinin ölümüyle ilişkilendirilmişti. Örgüt 1998 yılında kendini feshettiğini ilan etmişti.

TÜRK KOMŞUSU ANLATTI

Alman Bild gazetesine konuşan bir komşusu, “Gerçekten çok ama çok iyi biriydi. Bir köpeği vardı, beyaz ve büyüktü. O terörist miymiş? Buna inanamıyorum, tam bir şok içindeyim” dedi.

Klette’nin komşusu olan Veli Ergün de Bild gazetesine konuştu, “Kendisini Claudia diye tanıtıyordu, çok cana yakındı ve her zaman köpeğiyle çıkıyordu” dedi. Bir diğer komşusu Hülya Durak da, “O ve partneri çok dost canlısıydı ve her zaman selamlaşırdık” ifadesini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x