Cumhurbaşkanı Erdoğan tarih verdi… Temmuz’da ara zam mı olacak… Emekli maaşı ve asgariye zam mı geliyor… SSK Bağ-Kur emekli maaşı ne kadar olacak


SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin maaş zamları yüzde 37.57’den yüzde 49.25’e çıkarılmıştı. Geçtiğimiz günlerde gerekli çalışmalar yapılarak zammı içeren kanun maddesi Meclis’te onaylanmıştı.

Kanun ile birlikte, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşlarında ocak ödeme dönemi itibarıyla geçerli olacak 6 aylık artış oranı yüzde 49,25 oldu. En düşük emekli aylığı ise 10 bin liraya yükseltildi.

Döviz kurlarındaki yükseliş ve enflasyondaki artış sonrası maaşlar erirken, emekliler ve asgari ücretlerinin gündeminde zam beklentisi var. Peki emekli maaşlarına zam yapılacak mı? Temmuz ayında ara zam bekleniyor mu? Cumhurbaşkanı Erdoğan emeklilerin o tarihi işaret etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Bursa mitinginde ekonomi gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamasında, emeklilerin ve çalışanların zam beklentisine değindi.

ERDOĞAN TARİH VERDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan emekliler için Temmuz’u işaret ederek şunları söyledi:

“Şu an dünyadaki tüm ekonomileri zorlayan en büyük sorun son 50-60 yılın zirvesinde seyreden yüksek enflasyondur. Avrupa’sından Amerika’sına herkesin kontrol altına almaya çalıştığı enflasyonla biz de mücadele ediyoruz…”

“Hayat pahalılığından en fazla etkilenen kesimlerimizde çalışanlarımız ve emeklilerimizdir. Biz yılbaşında hem asgari ücrette hem emekli maaşlarında yaklaşık yüzde 50 oranında artışlar yaptık…”

“Emeklilerimizin bayram ikramiyelerini de aynı oranda artırdık. Ayrıca bir defaya mahsus 5 bin lira ödemede bulunduk. Öncesinde 16 milyon emeklimizin tamamına tek sefere mahsus 5’er bin lira ödemede bulunduk…”

“ENFLASYONA GÖRE MASAYA YATIRACAĞIZ”

“Şimdi de banka promosyonlarını 8 bin lira ile 12 bin lira arasına yükselterek emeklilerimize yeni bir imkan sağladık. Önümüzdeki temmuz ayında yılın ilk 6 ayındaki enflasyona göre emekli maaşlarını tekrar masaya yatıracağız…”

Memurlarımıza yaptığımız 600 ek gösterge ilave edilmesi uygulamasını genişleterek düzenlemenin hazırlıkları tamamlandı. Küçük esnafın prim gün sayısında yaşadığı adaletsizliği giderecek, buna göre önümüzdeki dönemde bu adımı atacağız…”

“Ekonomi politikamızı kararlılıkla uygulayıp fiyat istikrarını sağlamamız lazım. Yılın ikinci yarısında enflasyon inişe geçecek. Çalışanlarımızı ve emeklilerimizi hak ettikleri refah seviyesine biraz daha yaklaştıracağız. Biz milletimize asla yalan söylemedik…”

“Dün söylediğimiz sözleri bugün hatırlamıyoruz diyerek kulak arkası yapmadık. Tespit ettiğimiz sıkıntıları en kısa sürede karşılayacak adımları attık. Emeklilikteki yaş uygulaması gibi içimize sinmeyen hususları milletimizden gelen talepleri hayata geçirmekten kaçınmadık…”

“Sosyal güvenlik sistemimize yol açtığı hasarın tamiri epeyce vakit alacak. Asgari ücrette ara artış talebi ile karşılaşıyoruz. Mali yükün hesabını milletimiz ile paylaşmıştık. Takdir edersiniz ki devlet yönetiminde böyle bir durum olamaz…”

“Yaşandığı sıkıntılarından dolayı sitemini dile getiren vatandaşımız sonuna kadar haklıdır. Sizin karşınıza gelip atıp tutanlar mevcuda bile sahip çıkamayacakları için derdinize derman olamayacaktır.”

Asgari ücrete Temmuz’da ara zam yapılması da çalışanların beklentileri arasında. Buna göre asgari ücrete yüzde 15 ile 25 arası zam yapılması halinde beklenen maaş şu şekilde:

-Yüzde 15 zam yapılırsa asgari ücret: 19.552 TL
-Yüzde 20 zam yapılırsa asgari ücret: 20.402 TL
-Yüzde 25 zam yapılırsa asgari ücret: 21.252 TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x